AWARDS

'La La Land' Wins Big at Producers Guild Awards -- See the Complete List

by Jackie Willis 10:06 AM PST, January 29, 2017
Photo: Summit Entertainment

La La Land is having a winning awards season so far.

The musical starring Ryan Gosling and Emma Stone won the top honor at the 28th Annual Producers Guild Awards on Saturday night, with Fred Berger, Jordan Horowitz and Marc Platt taking home the Producers Guild of America’s Darryl F. Zanuck Award. The PGA has matched the Oscars for best picture 19 of the 27 years.

WATCH: Mel Gibson Earns First Oscar Nomination in 21 Years While Holding His Newborn Son

Other big winners of the evening included Netflix's Stranger Things, the documentary O.J.: Made in America, the TV drama The People v. O.J. Simpson: American Crime Story, Disney's animated movie Zootopia and Donald Glover's Atlanta.

Check out the full winners list:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:
La La Land (WINNER)
Producers: Fred Berger, Jordan Horowitz, Marc Platt

Arrival
Producers: Dan Levine, Shawn Levy, Aaron Ryder, David Linde

Deadpool
Producers: Simon Kinberg, Ryan Reynolds, Lauren Shuler Donner

Fences
Producers: Scott Rudin, Denzel Washington, Todd Black

Hacksaw Ridge
Producers: Bill Mechanic, David Permut

Hell or High Water
Producers: Carla Hacken, Julie Yorn 

Hidden Figures
Producers: Donna Gigliotti, Peter Chernin & Jenno Topping, Pharrell Williams, Theodore Melfi

Lion
Producers: Emile Sherman & Iain Canning, Angie Fielder

Manchester By the Sea
Producers: Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Lauren Beck, Kevin Walsh

Moonlight
Producers: Adele Romanski, Dede Gardner & Jeremy Kleiner

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:
Zootopia (WINNER)
Producer: Clark Spencer

Finding Dory
Producer: Lindsey Collins

Kubo and the Two Strings
Producers: Arianne Sutner, Travis Knight

Moana
Producer: Osnat Shurer

The Secret Life of Pets
Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

The Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:
O.J.: Made in America (WINNER)
Producers: Ezra Edelman, Caroline Waterlow

Dancer
Producer: Gabrielle Tana

The Eagle Huntress
Producers: Stacey Reiss, Otto Bell

Life, Animated
Producers: Julie Goldman, Roger Ross Williams

Tower
Producers: Keith Maitland, Susan Thomson, Megan Gilbride

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television:
The People v. O.J. Simpson: American Crime Story (Season 1) (WINNER)
Producers: Scott Alexander, Larry Karaszewski, Ryan Murphy, Brad Falchuk, Nina Jacobson, Brad Simpson, D.V. DeVincentis, Anthony Hemingway, Alexis Martin Woodall, John Travolta, Chip Vucelich

Black Mirror (Season 3)
Producers: Annabel Jones, Charlie Brooker

The Night Manager (Season 1)
Producers: Simon Cornwell, Stephen Garrett, Stephen Cornwell, Hugh Laurie, Tom Hiddleston, Susanne Bier, David Farr, John le Carré, William D. Johnson, Alexei Boltho, Rob Bullock

The Night Of
Producers: Steven Zaillian, Richard Price, Jane Tranter, Garrett Basch, Scott Ferguson

Sherlock: The Abominable Bride
Producers: Mark Gatiss, Steven Moffat, Sue Vertue, Beryl Vertue

The Award for Outstanding Sports Program:
VICE World of Sports (Season 1) (WINNER — TIE) 
Real Sports with Bryant Gumbel (Season 22) (WINNER — TIE)
E:60 (2016)
The Fight Game with Jim Lampley: A Tribute to Muhammad Ali
Hard Knocks: Training Camp with the Los Angeles Rams (Season 11)

The Award for Outstanding Digital Series:
Comedians in Cars Getting Coffee (Season 7, Season 8) (WINNER)
30 for 30 Shorts (Season 5)
Epic Rap Battles of History (Season 5)
Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.: ACADEMY (Season 1)
National Endowment for the Arts: United States of Arts

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:
Stranger Things (Season 1) (WINNER)
Producers: Matt Duffer, Ross Duffer, Shawn Levy, Dan Cohen, Iain Paterson

Better Call Saul (Season 2)
Producers: Vince Gilligan, Peter Gould, Melissa Bernstein, Mark Johnson, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Robin Sweet, Diane Mercer, Bob Odenkirk

Game of Thrones (Season 6)
Producers: David Benioff, D.B. Weiss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, Bryan Cogman, Lisa McAtackney, Chris Newman, Greg Spence

House of Cards (Season 4)
Producers: Beau Willimon, Dana Brunetti, Michael Dobbs, Josh Donen, David Fincher, Eric Roth, Kevin Spacey, Robin Wright, John Mankiewicz, Robert Zotnowski, Jay Carson, Frank Pugliese, Boris Malden, Hameed Shaukat

Westworld (Season 1)
Producers: J.J. Abrams, Jonathan Nolan, Lisa Joy, Bryan Burk, Athena Wickham, Kathy Lingg, Richard J. Lewis, Roberto Patino, Katherine Lingenfelter, Cherylanne Martin

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:
Atlanta (Season 1) (WINNER)
Producers: Donald Glover, Dianne McGunigle, Paul Simms, Hiro Murai, Alex Orr

Black-ish (Season 2)
Producers: Kenya Barris, Jonathan Groff, Anthony Anderson, Laurence Fishburne, Helen Sugland, E. Brian Dobbins, Vijal Patel, Gail Lerner, Corey Nickerson, Courtney Lilly, Lindsey Shockley, Peter Saji, Jenifer Rice-Genzuk Henry, Hale Rothstein, Michael Petok, Yvette Lee Bowser

Modern Family (Season 7)
Producers: Steven Levitan, Christopher Lloyd, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Elaine Ko, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Brad Walsh, Danny Zuker, Vali Chandrasekaran, Andy Gordon, Vanessa McCarthy, Jon Pollack, Chuck Tatham, Chris Smirnoff, Sally Young

Silicon Valley (Season 3)
Producers: Mike Judge, Alec Berg, Jim Kleverweis, Clay Tarver, Dan O’Keefe, Michael Rotenberg, Tom Lassally, John Levenstein, Ron Weiner, Carrie Kemper, Adam Countee

Veep (Season 5)
Producers: David Mandel, Frank Rich, Julia Louis-Dreyfus, Lew Morton, Morgan Sackett, Sean Gray, Peter Huyck, Alex Gregory, Jim Margolis, Georgia Pritchett, Will Smith, Chris Addison, Rachel Axler, David Hyman, Erik Kenward, Billy Kimball, Steve Koren

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:
Making a Murderer (Season 1) (WINNER)
Producers: Laura Ricciardi, Moira Demos

30 for 30 (Season 7)
Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Bill Simmons, Erin Leyden, Gentry Kirby, Andrew Billman, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

60 Minutes (Season 48, Season 49)
Producers: Jeff Fager

Anthony Bourdain Parts Unknown (Season 5-8)
Producers: Anthony Bourdain, Christopher Collins, Lydia Tenaglia, Sandra Zweig

Hamilton’s America
Producers: Alex Horwitz, Nicole Pusateri, Lin-Manuel Miranda, Jeffrey Seller, Dave Sirulnick, Jon Kamen, Justin Wilkes

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Voice (Season 9-11) (WINNER)
Producers: Audrey Morrissey, Jay Bienstock, Mark Burnett, John de Mol, Chad Hines, Lee Metzger, Kyra Thompson, Mike Yurchuk, Amanda Zucker, Carson Daly 

The Amazing Race (Season 27, Season 28)
Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

American Ninja Warrior
(Season 7, Season 8)
Producers: Arthur Smith, Kent Weed, Anthony Storm, Brian Richardson, Kristen Stabile, David Markus, J.D. Pruess, D. Max Poris, Zayna Abi-Hashim, Royce Toni, John, Gunn, Matt Silverberg, Briana Vowels, Mason Funk, Jonathan Provost

Lip Sync Battle (Season 1, Season 2)
Producers: Casey Patterson, Jay Peterson, John Krasinski, Stephen Merchant, Leah Gonzalez, Genna Gintzig, LL Cool J 

Top Chef (Season 13)
Producers: Daniel Cutforth, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Tom Colicchio, Casey Kriley, Padma Lakshmi, Tara Siener, Erica Ross, Patrick Schmedeman, Wade Sheeler, Ellie Carbajal

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:
Last Week Tonight with John Oliver (Season 3) (WINNER)
Producers: Tim Carvell, John Oliver, Liz Stanton

Full Frontal with Samantha Bee (Season 1)
Producers: Samantha Bee, Jo Miller, Jason Jones, Tony Hernandez, Miles Kahn, Pat King, Alison Camillo, Kristen Everman

The Late Late Show with James Corden (Season 2)
Producers: Ben Winston, Rob Crabbe, Mike Gibbons, Amy Ozols, Sheila Rogers, Michael Kaplan, Jeff Kopp, James Longman, Josie Cliff, James Corden

Real Time with Bill Maher (Season 14)
Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

Saturday Night Live
(Season 42) Producers: Lorne Michaels, Steve Higgins, Erik Kenward, Lindsay Shookus, Erin Doyle, Ken Aymong

The Award for Outstanding Children’s Program:
Sesame Street (Season 46) (WINNER)
Girl Meets World (Season 2, Season 3)
Octonauts (Season 4)
School of Rock (Season 1)
SpongeBob SquarePants (Season 9)

WATCH: 2017 Oscar Awards Nominees -- La La Land Leads With 14 Nominations

SHARE ON FACEBOOK SHARE SHARE ON TWITTER TWEET