Tony Awards 2016: The Complete Winners List

By
Sunday’s Tony Awards were overshadowed by the horrific shooting at a gay nightclub in Orlando, Florida, but after host James Corden pledged that the show must go on, Broadway’s biggest night was off and running, honoring the best in musical theater and plays.
"All around the world, people are trying to come to terms with the horrific events that took place in Orlando this morning. On behalf of the whole theater community and every person in this room, our hearts go out to all of those affected by this atrocity," Corden said in his opening monologue. "All we can say is that you are not on your own right now, your tragedy is our tragedy. Theater is a place where every race, creed, sexuality, and gender is equal, is embraced, and is loved. Hate will never win. Together, we have to make sure of that. Tonight's show stands as a symbol and a celebration of that principle. This is the Tony Awards."
Here’s a complete list of the winners at the 2016 Tony Awards.
Best Play
Eclipsed
Author: Danai Gurira
Producers: Stephen C. Byrd, Alia Jones-Harvey, Paula Marie Black, Carole Shorenstein Hays, Alani Lala Anthony, Michael Magers, Kenny Ozoude, Willette Klausner, Davelle, Dominion Pictures, Emanon Productions, FG Productions, The Forstalls, MA Theatricals, The Public Theater, Oskar Eustis, Patrick Willingham
The Father
Author: Florian Zeller
Producers: Manhattan Theatre Club, Lynne Meadow, Barry Grove
The Humans *WINNER*
Author: Stephen Karam
Producers: Scott Rudin, Barry Diller, Roundabout Theatre Company, Fox Theatricals, James L. Nederlander, Terry Allen Kramer, Roy Furman, Daryl Roth, Jon B. Platt, Eli Bush, Broadway Across America, Jack Lane, Barbara Whitman, Jay Alix & Una Jackman, Scott M. Delman, Sonia Friedman, Amanda Lipitz, Peter May, Stephanie P. McClelland, Lauren Stein, The Shubert Organization, Joey Parnes, Sue Wagner, John Johnson, Roundabout Theatre Company, Todd Haimes, Harold Wolpert, Julia C. Levy, Sydney Beers
King Charles III
Author: Mike Bartlett
Producers: Stuart Thompson, Sonia Friedman Productions, Almeida Theatre, Robert G. Bartner, Norman Tulchin, Lee Dean & Charles Diamond, Scott M. Delman, Ruth Hendel, Stephanie P. McClelland, Jon B. Platt, Scott Rudin, Richard Winkler, Zeilinger Productions, The Shubert Organization
Best Musical
Bright Star
Producers: Joey Parnes, Sue Wagner, John Johnson, Zebulon LLC, Jay Alix & Una Jackman, Len Blavatnik, James L. Nederlander, Carson & Joseph Gleberman, Balboa Park Productions, The Shubert Organization, Jamie deRoy/Catherine Adler/Cricket Jiranek, Rodger Hess, A.C. Orange International, Broadway Across America, Sally Jacobs & Warren Baker, Diana DiMenna, Exeter Capital, Agnes Gund, True Love Productions, The Old Globe
Hamilton *WINNER*
Producers: Jeffrey Seller, Sander Jacobs, Jill Furman, The Public Theater
School of Rock - The Musical
Producers: Andrew Lloyd Webber, The Really Useful Group, Warner Music Group & Access Industries, The Shubert Organization, The Nederlander Organization
Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Producers: Scott Rudin, Roy Furman, Columbia Live Stage, Center Theatre Group, Roger Berlind, William Berlind, Broadway Across America, Heni Koenigsberg, The Araca Group, Peter May, Jon B. Platt, Daryl Roth, Jay Alix & Una Jackman, Scott M. Delman, Sonia Friedman, Ruth Hendel, Independent Presenters Network, Tulchin Bartner Productions, Spring Sirkin, Eli Bush, Joey Parnes, Sue Wagner, John Johnson, Color Mad Productions, Len Blavatnik
Waitress
Producers: Barry and Fran Weissler, Norton and Elayne Herrick, David I. Berley, Independent Presenters Network, A.C. Orange International, Peter May, Michael Roiff, Ken Schur, Marisa Sechrest, Jam Theatricals, 42nd.club/Square 1 Theatrics, Benjamin Simpson & Joseph Longthorne/Shira Friedman, The American Repertory Theater
Best Revival of a Play
Arthur Miller's The Crucible
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Roger Berlind, William Berlind, Len Blavatnik, Roy Furman, Peter May, Jay Alix & Una Jackman, Scott M. Delman, Heni Koenigsberg, Daryl Roth, Jane Bergère, Sonia Friedman Productions, Ruth Hendel, JFL Theatricals, Stacey Mindich, Jon B. Platt, Megan Savage, Spring Sirkin, Tulchin Bartner Productions, Joey Parnes, Sue Wagner, John Johnson
Arthur Miller's A View from the Bridge *WINNER*
Producers: Scott Rudin, Lincoln Center Theater, Eli Bush, Robert G. Bartner, Roger Berlind, William Berlind, Roy Furman, Peter May, Amanda Lipitz, Stephanie P. McClelland, Jay Alix & Una Jackman, Scott M. Delman, Sonia Friedman, John Gore, Ruth Hendel, JFL Theatricals, Heni Koenigsberg, Jon B. Platt, Daryl Roth, Spring Sirkin, Joey Parnes, Sue Wagner, John Johnson, The Young Vic
Blackbird
Producers: Scott Rudin, Eli Bush, Roger Berlind, William Berlind, Scott M. Delman, Peter May, Jon B. Platt, Len Blavatnik, Tulchin Bartner Productions, Jay Alix & Una Jackman, Heni Koenigsberg, Stacey Mindich, Wendy Federman, Joey Parnes, Sue Wagner, John Johnson
Long Day's Journey Into Night
Producers: Roundabout Theatre Company, Todd Haimes, Harold Wolpert, Julia C. Levy, Sydney Beers, Ryan Murphy
Noises Off
Producers: Roundabout Theatre Company, Todd Haimes, Harold Wolpert, Julia C. Levy, Sydney Beers
Best Revival of a Musical
The Color Purple *WINNER*
Producers: Scott Sanders Productions, Roy Furman, Oprah Winfrey, David Babani, Tom Siracusa, Caiola Productions, James Fantaci, Ted Liebowitz, Stephanie P. McClelland, James L. Nederlander, Darren Bagert, Candy Spelling, Adam Zotovich, Eric Falkenstein/Morris Berchard, Just for Laughs Theatricals/Tanya Link Productions, Adam S. Gordon, Jam Theatricals, Kelsey Grammer, Independent Presenters Network, Carol Fineman, Sandy Block, Menier Chocolate Factory Productions
Fiddler on the Roof
Producers: Jeffrey Richards, Jam Theatricals, Louise Gund, Jerry Frankel, Broadway Across America, Rebecca Gold, Stephanie P. McClelland, Barbara Freitag & Company/Catherine Schreiber & Company, Greenleaf Productions, Orin Wolf, Patty Baker, Caiola Productions, The Nederlander Organization, Gabrielle Palitz, Kit Seidel, TenTex Partners, Edward M. Kaufmann, Soffer/Namoff Entertainment, Healy Theatricals, Clear Channel Spectacolor, Jessica Genick, Will Trice
She Loves Me
Producers: Roundabout Theatre Company, Todd Haimes, Harold Wolpert, Julia C. Levy, Sydney Beers
Spring Awakening
Producers: Ken Davenport, Cody Lassen, Hunter Arnold, David J. Kurs, Deaf West Theatre, Carl Daikeler, Sandi Moran, Chockstone Pictures, Caiola Productions, Marguerite Hoffman, H. Richard Hopper, Learytodd Productions, Markoltop Productions, R&D Theatricals, Brian Cromwell Smith, Invisible Wall Productions, Monica Horan Rosenthal
Best Book of a Musical

Bright Star
Steve Martin

Hamilton *WINNER*
Lin-Manuel Miranda

School of Rock - The Musical

Julian Fellowes

Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
George C. Wolfe
Best Original Score (Music and/or Lyrics) Written for the Theatre

Bright Star
Music: Steve Martin and Edie Brickell
Lyrics: Edie Brickell

Hamilton *WINNER*
Music & Lyrics: Lin-Manuel Miranda

School of Rock - The Musical
Music: Andrew Lloyd Webber
Lyrics: Glenn Slater

Waitress
Music & Lyrics: Sara Bareilles
Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Play
Gabriel Byrne, Long Day's Journey Into Night
Jeff Daniels, Blackbird
Frank Langella, The Father *WINNER*
Tim Pigott-Smith, King Charles III
Mark Strong, Arthur Miller's A View from the Bridge
Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Play
Jessica Lange, Long Day's Journey Into Night *WINNER*
Laurie Metcalf, Misery
Lupita Nyong'o, Eclipsed
Sophie Okonedo, Arthur Miller's The Crucible
Michelle Williams, Blackbird
Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Musical
Alex Brightman, School of Rock - The Musical
Danny Burstein, Fiddler on the Roof
Zachary Levi, She Loves Me
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Leslie Odom, Jr., Hamilton *WINNER*
Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Musical
Laura Benanti, She Loves Me
Carmen Cusack, Bright Star
Cynthia Erivo, The Color Purple *WINNER*
Jessie Mueller, Waitress
Phillipa Soo, Hamilton
Best Performance by an Actor in a Featured Role in a Play
Reed Birney, The Humans *WINNER*
Bill Camp, Arthur Miller's The Crucible
David Furr, Noises Off
Richard Goulding, King Charles III
Michael Shannon, Long Day's Journey Into Night
Best Performance by an Actress in a Featured Role in a Play
Pascale Armand, Eclipsed
Megan Hilty, Noises Off
Jayne Houdyshell, The Humans *WINNER*
Andrea Martin, Noises Off
Saycon Sengbloh, Eclipsed
Best Performance by an Actor in a Featured Role in a Musical
Daveed Diggs, Hamilton *WINNER*
Brandon Victor Dixon, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Christopher Fitzgerald, Waitress
Jonathan Groff, Hamilton
Christopher Jackson, Hamilton
Best Performance by an Actress in a Featured Role in a Musical
Danielle Brooks, The Color Purple
Renée Elise Goldsberry, Hamilton *WINNER*
Jane Krakowski, She Loves Me
Jennifer Simard, Disaster!
Adrienne Warren, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Best Scenic Design of a Play
Beowulf Boritt, Thérèse Raquin
Christopher Oram, Hughie
Jan Versweyveld, Arthur Miller's A View from the Bridge
David Zinn, The Humans *WINNER*
Best Scenic Design of a Musical
Es Devlin & Finn Ross, American Psycho
David Korins, Hamilton
Santo Loquasto, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
David Rockwell, She Loves Me *WINNER*
Best Costume Design of a Play
Jane Greenwood, Long Day's Journey Into Night
Michael Krass, Noises Off
Clint Ramos, Eclipsed *WINNER*
Tom Scutt, King Charles III
Best Costume Design of a Musical
Gregg Barnes, Tuck Everlasting
Jeff Mahshie, She Loves Me
Ann Roth, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Paul Tazewell, Hamilton *WINNER*
Best Lighting Design of a Play
Natasha Katz, Long Day's Journey Into Night *WINNER*
Justin Townsend, The Humans
Jan Versweyveld, Arthur Miller's The Crucible
Jan Versweyveld, Arthur Miller's A View from the Bridge
Best Lighting Design of a Musical
Howell Binkley, Hamilton *WINNER*
Jules Fisher & Peggy Eisenhauer, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Ben Stanton, Spring Awakening
Justin Townsend, American Psycho
Best Direction of a Play
Rupert Goold, King Charles III
Jonathan Kent, Long Day's Journey Into Night
Joe Mantello, The Humans
Liesl Tommy, Eclipsed
Ivo Van Hove, Arthur Miller's A View from the Bridge *WINNER*
Best Direction of a Musical
Michael Arden, Spring Awakening
John Doyle, The Color Purple
Scott Ellis, She Loves Me
Thomas Kail, Hamilton *WINNER* 
George C. Wolfe, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Best Choreography
Andy Blankenbuehler, Hamilton *WINNER*
Savion Glover, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Hofesh Shechter, Fiddler on the Roof
Randy Skinner, Dames at Sea
Sergio Trujillo, On Your Feet! The Story of Emilio and Gloria Estefan
Best Orchestrations
August Eriksmoen, Bright Star
Larry Hochman, She Loves Me
Alex Lacamoire, Hamilton *WINNER*
Daryl Waters, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Recipients of Awards and Honors in Non-competitive Categories
Special Tony Award for Lifetime Achievement in the Theatre
Sheldon Harnick
Marshall W. Mason
Special Tony Award
National Endowment for the Arts

Miles Wilkin
Regional Theatre Tony Award
Paper Mill Playhouse
Millburn, NJ
Isabelle Stevenson Tony Award
Brian Stokes Mitchell
Tony Honors for Excellence in the Theatre
Seth Gelblum
Joan Lader
Sally Ann Parsons